6.- 8. september 2018
Start: 00
00 : 00 : 00
et en

Uudised

Jooksubuumist teatakse üle maailma. Suurim tõus Hiinas, kus maratonijooksjaid enam kui viis miljonit

12.09.2018
Rahvusvahelise Maratonide Liidu (2018) juhatus

Rahvusvaheline Maratonide Liit (AIMS), mis esindab 447 maailma pikamaajooksu 117 riigis, sealhulgas Bostoni, Chicago, Berliini, Pariisi, Tokyo ja Ateena The Authentic (Ehtne) maratonid, pidas sel nädalal (06-09.09.2018) oma 22. ülemaailmset kongressi Eestis Tallinnas aastal, mil Eesti Vabariik tähistab oma 100. aastapäeva.

AIMS-i avalike suhete juht Hiinas ning Hiina Kergejõustikuliidu (CAA) juhataja pr. Shirley Yang tegi ettekande maratonijooksu arengust Hiinas. 2011 aastal oli CAA 22 maratoni kaassponsoriks. See näitaja oli 2016. aastal 328 ja 2017. aastal 1102 (enam kui 335%-ne tõus eelneva aastaga võrreldes), 50 korda suurem kui aastal 2011. Neil üritustel osales üle viie miljoni jooksja.
 
AIMS-i president Paco Borao märkis: „Jooksmise populaarsus suureneb maailmas kiiremini, kui kunagi varem ajaloo vältel. Hiina on siin suurim näide – jooksuürituste arv on ühe aastaga suurenenud 328-lt jooksult (2016) 1102 (2017) jooksuni: ühe aasta jooksul on saavutatud 335% tõus ning jooksjaid on nüüd viis miljonit. AIMS-i maratoniliikumise liikmed kujutavad nüüd endast maailma parimat tööstust, mis toodab füüsilist ja vaimset tervist ning heaolu.“

Joostes läbi ajaloo
Ateena maratoni The Authentic (Ehtne) tegevjuht Makis Asimakopoulos tegi suurepärase ettekande, selgitades maratonijooksu arengut selle päritolust - mis tuleneb legendist, mille kohaselt sõdurist käskjalg Pheidippides jooksis Marathoni linnast Ateenasse, et viia sinna teade võidust pärslaste üle Marathoni lahingus aastal 490 e.Kr. – kaasaegse maratoni kujunemiseni, kus jooksud toimuvad igal pool maailmas osana AIMS-i kui „jooksuhoidja läbi ajaloo” programmist.
 
Hr. Asimakopoulos selgitas uuenduslikku koostööd SEGAS-e (Kreeka Kergejõustikuliidu), Ateena maratoni The Authentic (Ehtne) ja AIMS-i vahel, mis puhub taaskord elule maratoniajaloo, luues maratonitule, mis süüdatakse igal aastal Marathoni hauakünkal ning mis viiakse  maailma erinevatesse osadesse, edendades maratoniliikumise ajalugu ja traditsiooni.
AIMS-i peakontor asub Ateenas Spyros Louis Avenue’l – tänav sai nime 1896. aastal Ateenas toimunud esimese olümpiamaratoni võtja järgi. Iga-aastaselt jooksualaselt AIMS-i Ateena Sümpoosiumilt ja Parima maratonijooksja auhinnagaalalt (BMR) tehakse otseülekanne Kreeka riigitelevisioonis (ERT), austades ja tunnustades nii spordiala parimaid sportlasi ja ametnikke – tegu on „Jooksu-Oscaritega“.
 

Selleaastasele Sümpoosiumile (10.11.2018) ja gaalale, Maratonitule süütamisele ning Ateena maratonile saab osavõtjana registreeruda aadressil aimsmarathonsymposium@athensauthenticmarathon.gr

 
Maailma juhtiva spordituru-uuringutega tegeleva ühenduse Sportcal vanemanalüütik hr. Andrew Horsewood, rääkis kongressil teemal Spordiürituste võõrustamise väärtuse hindamine“.

Hr. Horsewood andis muljetavaldava ülevaate sellest, kuidas spordiüritusi tuleks hinnata mitmel viisil: „Muidugi seotuse tase ja majanduslik mõju, kuid arvestada tuleks ka laiema ühiskondliku mõjuga, säästlikkuse ja pärandiga.“ Lisaks: „Narratiiv on sama oluline, kui arvud.“
 
Sportcal on loonud Globaalse Spordimõju (GSI) projekti, mis otsib ülemaailmset ühtset moodust, hindamaks spordi mõju nii majandusele kui ühiskonnale laiemalt. GSI projekt põhineb 10 mõjusambal või –kategoorial: majandus; turism; sündmuse kogemus; meedia; sotsiaalmeedia; sponsorlus; sportimine; ühiskondlikkus; säästlikkus; pärand.
 
Sportland International Group’i asutaja ja kaasomanik hr. Are Altraja kõneles teemal „Tallinna Maratoni väärtus linna majandusele“.
 
Hr. Altraja ettekanne oli kirglik ja innustav; ta ütles: „Kõik saab alguse emotsioonist ja emotsioon loob kultuuri ning kultuur mõjutab nii elukvaliteeti kui majandust.“ Ta küsis: „Kuidas määratleda väärtust?” Jooksuüritused loovad elustiili ja avaldavad mõju tervisele ning heaolule, mis omab positiivset mõju kultuurile ning see omakorda majandusele ja linna ning riigi üleüldisele atraktiivsusele, kui paigale, kus elada ja mida külastada.
 
Äriühingu Conley Sports Productions endine juhataja Stacey Conley tegi ettekande teemal „Kasutades maksimaalselt ära turundust: naiste osaluse suurendamine jooksuüritustel“.
 
Pr. Conley ettekanne jooksvatest naistest „Naised: kõige kiireminikasvav rahvastikurühm jooksu alal Ameerikas” oli huvipakkuv ja tundeküllane. Pr. Conley väitis veel, et naissoost osalejaid kammitsevad siiski veel piirangud ning kutsus üles korraldajaid muutma jooksuüritusi üha avatumaks, et suurendada naiste osavõttu; ta rõhutas: „Naised kujutavad endast ärivõimalust number üks kõikides majandussektorites.”
 
Pr. Conley kõneles ülivõrdes mitmest AIMS-i üritusest nagu näiteks Nagoya naiste maraton Jaapanis, kus 2018. a. jooksis üheskoos 21 915 naist ning iga finišeerija sai Tiffany kaelakee maailmakuulsalt New Yorki luksusjuveelipoelt Tiffany & Co., mille jooksu lõpus andsid üle pidulikus õhtuülikonnas mehed.
 
Tähtsa aspektina rõhutati ka naiste piltide kasutamist jooksuürituse reklaamimisel, kus on näha edukaid ja õnnelikke naisfinišeerijaid pere ning sõpradega juubeldamas. Pr. Conley rõhutas, kui oluline on naiste esindatus võtmepositsioonidel, eriti turunduses, ning tõi esile tähtsuse, mida sotsiaalmeedias ning muudes suhtlusvahendites avaldatavas reklaamis omavad pildid naiseeskujudest, kellega naised saavad suhestuda ja keda usaldada.
 
Rahvusvahelise säästlikkuse ekspert ja ühenduse Institute Team for the World juhataja George Kazantzopoulos kõneles kongressil teemal „Jooksuliikumise keskkonnasõbralikkus“.
 
Hr. Kazantzopoulos juhtis tähelepanu sellele, kui oluline on „ehitada üles filosoofia, mille raames hoolitsetakse keskkonna eest ja pannakse alus säästlikkusele sündmuse lahutamatu koostisosana.“ Ta kõneles „spordi jõust mõjutada ühiskonna filosoofiat, väärtusi ja käitumist“.
 
Hr. Kazantzopoulos tegi koostööd AIMS-iga, loomaks globaalset rohelist auhinda AIMS Green Award ja andmaks välja brošüüri AIMS-i rohelised juhised keskkonda hoidva ja kaitsva maratoni jooksmiseks, mis on koostatud ROK-i Olümpialiikumise Agenda 21 alusel.

Bank of America Chicago maratonisündmuste peadirektor Michael Nishi ettekande teemaks oli „Ohutus-turvalisus: parimad tavad“.
 
Hr. Nishi esines vägagi muljetavaldava ettekandega stsenaariumite kavandamisest ja rakendamisest, mis viiakse Chicago Maratonil läbi igal aastal, et jooksjaid, pealtvaatajaid, töötajaid ja vabatahtlikke parimal võimalikul viisil kaitsta.
 
Hr. Nishi sõnas, et korraldades suuri edukaid üritusi “peame mõistma, et oleme potentsiaalsed sihtmärgid ning et oleme kohustatud tagama, et meie üritused on siis sihtmärk, mida ükskõik millisel pahalasel on võimalikult raske tabada.”
 
Hr. Nishi rõhutas, kui oluline on ette planeerida, maandada riske stsenaariumi kavandamise läbi ning seejärel iga stsenaarium läbi teha enne üritust. Chicago Maratonil on suurepäraseks tavaks saata igale jooksjale, töötajale ja vabatahtlikule elustamist õpetav video. Sellisel tegevusel on loomulikult tunduvalt laiem ja säästlik ühiskondlik väärtus -positiivne tervisehariduslik pärand, mis kestab üritusest endast palju kauem.
 
Hr. Nishi märkis ära AIMS-i kongressi tähtsuse kasuliku teabe vahetamisel ning sellega seoses mainis ta Pealtvaatajate spordiohutuse ja –turvalisuse riikliku keskuse (NCS4) koostatud juhiseid Parimate tavade juhend maratonide ja jooksuürituste ohutuse ja turvalisuse tagamiseks.
www.ncs4.com
 
AIMS-i asutajaliikmel Chicago Maratonil on 45 000 jooksjat enam kui 100 riigist ja kõigist 50 USA osariigist ning hinnanguliselt 1,7 miljonit pealtvaatajat, millega luuakse majanduslik väärtus 282 miljonit dollarit.
 
Bostoni Maratoni meditsiinikoordinaator ja Võidujooksumeditsiini rahvusvahelise instituudi (IIRM) tegevdirektor Chris Troyanos tegi ettekande teemal „Vastupidavusalade meditsiinilised tulemused ja globaalsed ilmastikumuutused: „Kahe kuumarabanduse lugu““.
 
Dr. Troyanos kõneles huvipakkuvalt globaalse kliimamuutuse mõjust spordiüritustele. Tema sõnul on läbi viidud uus uuring, mille kohaselt teatud maailma osades võib kuumarabanduse oht olla 10 korda suurem kui südameinfarkti oht; mõned eksperdid sellega siiski ei nõustu. Ta valgustas paljugi maratonijooksu meditsiinijuhi rolli ja otsuste tähtsust, sh. etteplaneerimine ja analüüs, ilma jälgimine ning varajase sekkumise tähtsus kuumarabandusega patsientidel.  
https://www.racemedicine.org
 
AIMS-i liikmetele kõnelesid ka mõned nende globaalsed sponsorid, nende hulgas ka uuenduslikke jooksutosse väljatöötav Hiina äriühing Health (vt. www.health1984.com).
 
R-Bies (vt. http://runnetglobal.com) koos AIMS-iga on loonud globaalse platvormi, mille abil jooksud ja jooksjad saavad ühenduses olla ning mis võimaldab osalemist jooksudel üle maailma. R-Bies esindaja hr. Yutaka Sasai rääkis edukatest jooksudest Jaapanis nagu enam kui 20 000 osalejaga Nagoya Naiste Maraton. Tokyo Maratonil sai osaleda 30 000 jooksjat, soovijaid oli aga enam kui 350 000. Hr. Sasai rõhutas, et Jaapani jooksjad otsivad uusi kogemusi nii AIMS-i kui http://runnetglobal.com partnerluse kaudu, mille raames on olemas enam kui kahe miljoni Jaapani jooksja andmebaas ning mille kaudu miljonid jaapani jooksjad saavad külastada jookse kogu maailmas. Siit tuleb ka võimalus miljonitele jooksjatele üle maailma külastada Jaapanit.

AIMS-i fotopartneri Marathon Photos marathon-photos.com asutaja Francis Kay esines suurepärase ettekandega sportlaste ja pikamaajooksude tarbeks mõeldud uuenduslikust fotograafiast. Marathon Photos loodud kahe uue teenuse hulgas on ka „bandiitjooksjate“ (jooksjad, kes ei ole osalejatasu maksnud ning kannavad võltsnumbrit) tuvastamissüsteem. Marathon Photos on ka loonud süsteemi, mis pildistab, hindab ja profileerib demograafilise analüüsi abil iga jooksja kantud iga jooksutossumargi.
 
AIMS-i lastesari

AIMS-i asedirektor ja AIMS-i lastesarja direktor Martha Morales selgitas: „AIMS korraldab üritusi igal pool maailmas, et aidata võimalusi luua ja tutvustada noortele tervislikku elustiili läbi jooksuspordi. Tänaseks on AIMS-i lastejooksude sarjas osalenud üle 50 000 jooksja. 30% neist noortest pärinevad lastekodudest üle maailma. Viimatised asjaomased üritused toimusid Ecuadoris, Iraagis ja Indias. „AIMS soovib jätkata noortele võimaluste loomisega kogu maailmas, otsides, kus saaksime aidata noortel elus laiemaid ja paremaid võimalusi luua.“


AIMS-i medali & T-särgi auhinnad

AIMS-i jooksumedali ja T-särgi auhindade asutaja ja direktor Frank Baillie selgitas: „Ainuüksi AIMS-i maratoni- ja jooksumedalite tööstus on iga-aastaselt hinnatud enam kui 10 miljonile dollarile ning T-särkide tööstus enam kui 27 miljonile dollarile ning need näitajad kasvavad igal aastal eelneva aastaga võrreldes.“
 
Esile toodi mitmed uuenduslikud ideed nagu näiteks medalid, mis kujundatakse mosaiikmõistatusena, kus medal komplekteerub mitme aasta jooksul, moodustades lõpuks tervikpildi. Taanis Odenses peetava Hans Christian Anderseni Maratoni medal kujutab igal aastal üht maailmakuulsa kirjaniku Hans Christian Anderseni imelist muinasjuttu, innustades nii jooksjaid igal aastal naasma, et koguda kokku Taani kirjanduse rikkalikku ajalugu meenutav imeline medalikollektsioon.
 
Hinnad on maailma eri paigus erinevad: medalid maksavad 1$ - 30 $ ja T-särgid 2 $ - 10 $.
New Yorki Maratoni asutaja Fred Lebow on tuntud oma fraasiga: „Ära kunagi alahinda T-särgi jõudu.“
 
AIMS-i T-särgi auhinna 2018 võitja: PKO Poznan Maraton (Poola)
Teine koht: Scotiabank Ottawa Maraton (Kanada).

Kolmas koht: Maraton Valencia Trinidad Alfonso (Hispaania)
 
AIMS-i medali auhinna 2018 võitja: USA Merejalaväe Maraton (USA)
Teine koht: Ravenna Maraton Kunsti linn (Itaalia)

Kolmas koht: Wuxi Maraton (Hiina)
 
Modellideks on maratonijooksjatest kolmikud: eestlannadest kolmikõed Leila, Lily ja Liina Luik, kes jooksid maratonil Brasiilia Olümpiamängudel.

Piltide vaatamiseks klikake alloleval lingil:
Medali kategooria võitjad
T-särgi kategooria võitjad
 
Järgmine, AIMS-i 23. ülemaailmse kongressi võõrustajaks on
The Great Batumi Night Race (Suur Batumi Öö Võidujooks), Gruusia (23-26.04. 2020)
Gruusia maraton võitis pakkumismenetluses Rumeenia Bukaresti Poolmaratoni ja Taani Odense Hans Christian Anderseni Maratoni muljetavaldavaid pakkumisi.

AIMS valimised
Kongress valis järgmised inimesed:
President: Paco Borao (Maraton Valencia Trinidad Alfonso, Hispaania)
Varahoidja: Al Boka (Rock ‘n’ Roll Las Vegas Maraton, USA)
Juhatuse liige: Martha Morales (Tangamanga Maraton, Mehhiko)
Juhatuse liige: Rachid Ben Meziane (Marrakech Maraton, Maroko)
Juhatuse liige: Fernando Jamarne (Santiago Maraton, Tšiili)
Juhatuse liige: Tetsuya (Teddy) Okamura (Nagoya Naiste Maraton, Jaapan)
 
Ülemaailmse kongressi korraldas Tallinna Maraton ning kongress toimus Sokos Hotell Virus Tallinnas. Maratoninädalalõpp päädis 2018. a Tallinna Maratoni ja Poolmaratoniga pühapäeval, 9. septembril.
 
Kongressi võis otseülekandes vaadata YouTube’is ning kongressi ettekanded on AIMS-i liikmetele (lähipäevil) saadavad AIMS-i veebisaidil www.aims-worldrunning.org.

AIMS-ist

AIMS on liikmelisusel põhinev organisatsioon, mille liikmete arv on 1982. aastal asutamisest arvates üha kasvanud ning millel nüüd on enam kui 447 maailma juhtivatest maratonidest liiget enam kui 117 riigist ja territooriumilt. AIMS-i liikmed pärinevad maailma kõigilt kontinentidelt ning nende hulka kuuluvad Ateena Maraton The Authentic (Ehtne), mis põhineb legendil Kreeka sõdurjooksjast Pheidippidesest, kes jooksis aastal 490 e.Kr Marathoni linnast Ateenasse, et teatada võidust pärslaste üle Marathoni lahingus. AIMS-i liikmeteks on mitmed maailma ajaloolised ja suurimad pikamaajooksud nagu näiteks Pekingi, Berliini, Bostoni, Chicago, Comrades’i, New Yorgi, Pariisi ja Tokyo Maratonid. AIMS-i kolm peaeesmärki on järgmised:

  1. Pikamaajooksmise toetamine ja edendamine kogu maailmas
  2. Koostöö Rahvusvahelise Kergejõustiku Föderatsiooniga (IAAF) kõikides rahvusvahelisi tänavajookse puudutavates küsimustes
  3. Liidu liikmete vaheline teabe-, teadmiste ja ekspertteadmiste vahetamine

Rahvusvaheline Maratonide Liit (AIMS), mis esindab 447 maailma pikamaajooksu 117 riigis, sealhulgas Bostoni, Chicago, Berliini, Pariisi, Tokyo ja Ateena The Authentic (Ehtne) maratonid, pidas sel nädalal (06-09.09.2018) oma 22. ülemaailmset kongressi Eestis Tallinnas aastal, mil Eesti Vabariik tähistab oma 100. aastapäeva.